Парадокс на избора
Представете си това…
Пътувате с колата и изведнъж усещате глад.
Пристигате в местното заведение за храна за вкъщи и се запознавате с меню, което не сте виждали досега.
Предлагат се бургери, хотдог, пържени картофи, сандвичи с пилешко месо, пица, риба и чипс, салати, такос, пайове… възможностите са безкрайни.
Докато преглеждате безкрайното меню, ви обзема ужас.
Поглеждате към сервитьора. Надолу към менюто. Отново нагоре към сервитьора.
Искате ли пица? Или може би спагети? А какво ще кажете за бургер – няма как да сбъркате с бургер, нали?
Паниката ви обзема.
Избирате.
Накрая избирате спагети. Те пристигат. И веднага съжалявате. Виждате на съседната маса сочни ребърца, за които много се чудихте.
Защо се чувствате „прецакани“ и недоволни от избора си?
В тази статия ще разгледаме теорията наречена Парадокс на избора. Защо твърде големият избор може да доведе до по-малко продажби и по-малко щастливи купувачи.
Да започваме.
🧠Психологията зад парадокс на избора
Много често хората смятат, че възможността за голям избор е нещо хубаво, но редица проучвания показват, че повече не винаги е по-добре.
В известната си лекция в TED Бари Шварц (авторът на книгата Парадоксът на избора) твърди, че макар днес да имаме по-голям избор от всякога, не сме толкова щастливи, колкото биха предсказали икономистите.
Вместо това големия избор води до вземане на решение, съпроводено от големи усилия, както и до това да не се чувстваме щастливи от избора си, защото може би ако бяхме избрали друго, щеше да е по-добре.
Учените Шина Айенгар и Марк Лепър са установили, че твърде големият избор намалява вероятността хората да купят даден продукт.
В известния си експеримент с буркани с конфитюр те установяват, че вероятността хората да купят бурканче с конфитюр е 10 пъти по-голяма, когато им се предоставят шест възможности за избор в сравнение с двадесет и четири.
Накратко
Когато са претрупани с възможности за избор, потребителите са по-малко склонни да купуват, а дори и да купуват, те са по-малко доволни от избора си.
Какво се крие в ума на потребителите
Когато трябва да вземат решение за покупка, потенциалните ви купувачи трябва да анализират множество фактори. Това изисква умствени усилия.
Колкото повече възможности има, толкова повече ментално усилие се изисква от страна на потребителя, за да вземе решение.
Можете да оптимизирате потребителското изживяване като направите изборът по-лесен. Това не означава просто да предлагаме по-малко възможности за избор, а означава да направите по-лесно за потребителя да оцени възможности и да реши, кой е правилният избор за него.
Ако затрупате хората с твърде много възможности за избор, те може да изберат да не избират. Това означава, че вие губите.
Как да използвате всичко това в бизнеса си
Добре, а как можете да приложите това сега, за да продавате повече?
E-commerce
Покажете ясно какво предлагате – вашата оферта
Продуктите трябва да са самостоятелни. Всеки един от тях трябва да се отличава от останалите предлагани продукти.
Ето един много добър пример от Harry’s, компанията за бръснене, която се е преборила с много по-известната марка Gillette, предлагайки само две различни самобръсначки.
Harry’s не се конкурира с количеството си продукти. Те са се наложили на пазара благодарение на качеството, удобството и цената.
Tech
Помогнете на потенциалните клиенти да изберат подходящия за тях продукт
Има вероятност да сте прекарали часове в обмисляне на всеки детайл от продукта си. Вероятно сте водили разгорещени вътрешни битки за това кои функции да включите във всеки продукт и кои да изключите.
Междувременно потенциалните клиенти просто искат да изберат продукт и да продължат деня си. Ако ги улесните в това отношение, ще спечелите повече клиенти.
Canva е чудесен пример за това. Те използват разбираем език, за да обяснят разликите между своите 3 абонаментни плана:
За финал
Потенциалните ви купувачи трябва да направят избор.
Предоставянето на твърде много възможности може да доведе до умора и в крайна сметка да ги накара да се откажат.
Запомнете: по-големият избор не винаги е по-добър.